Vyhľadávanie

Názov nehnuteľnosti:
Nehnuteľnosť na:

Región:

Typ nehnuteľnosti:

Pre Vás

Novinky

Hypotekárna Kalkulačka

výška úveru:
EUR
úroková sadzba: % p.a. doba splácania: rokov

Užitočné linky

Poradňa

V záujme skvalitnenia ponúkaných služieb sme pre vás pripravili odbornú poradňu, ktorej účelom je nájsť odpovede a riešenia na vaše otázky týkajúce sa nehnuteľností.


Ak máte nejakú otázku týkajúcu sa nehnuteľností, vyplňte prosím formulár pod textom a mi vám obratom odpíšeme. Na vaše otázku radi zodpovedia kompetentné osoby s bohatými skúsenosťami v oblasti nehnuteľností.

Adresa:
Telefón:
Odoslaním formulára som si vedomý (á), že spoločnosť RK SPIRIT, s.r.o., Vrbická 1944/7, 031 01 Liptovský Mikuláš, IČO: 36417203 môže spracúvať moje osobné údaje, uvedené vo formulári, na účely vybavenia mojej požiadavky a pre prípadné uzavretie zmluvy. Oboznámil(a) som sa so svojimi právami v sekcii Ochrana osobných údajov.
* povinné údaje

Dobrý deň, vlastním rodinný dom v obci Hybe. Potrebovala by som vedieť tržnú cenu tohoto 200 ročného domu s pozemkom. Tento dom je zatial bez rekonštrukcie, bez sociálneho zariadenia a kúpelne.

Dobrý deň,

Trhovú hodnotu nehnuteľností určujeme štandardne na základe osobnej obhliadky nehnuteľnosti. Rodinný dom sa trhovo bez obhliadky ohodnotiť skutočne nedá. Len v Hybiach naša realitná kancelária RK SPIRIT zrealizovala predaj rodinného domu za 10.000,- €, ale aj za sumu podstatne prevyšujúcu 100.000,- €.
 
Odporúčam Vám prísť do ktorejkoľvek pobočky RK SPIRIT. Realitný obchodník následne zrealizuje osobnú obhliadku Vášho domu a do 24 hodín Vám doručí potvrdenie s názvom „Určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti“. Stojí 70,- € vrátane DPH a je použiteľné v týchto situáciách:
 
1.       Určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti pre potreby dedičského konania.
2.       Určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti pre potreby vysporiadania podielového spoluvlastníctva.
3.       Určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti pre potreby založenia nehnuteľnosti pri pôžičke (nie bankám, tie vyžadujú znalecký posudok od znalca v odbore pozemné staviteľstvo).
4.       Keď sa potrebuje majiteľ zorientovať v skutočnej hodnote svojej nehnuteľnosti.
 
V prípade ak ohodnocovanú nehnuteľnosť do jedného roka os vydania tohto potvrdenia o trhovej cene predáte cez RK SPIRIT, bude Vám z provízie cena za určenie trhovej nehnuteľnosti (70,- €) odpočítaná.Dobry den,chcem sa informovat za aku cca sumu sa da predat dvojizbovy byt prerobeny na 3 izbovy kompletne zrekonstruovany,zatepleny srop aj vonkajsie mury,v izbach plavajuca podlaha,v chodbe a kuchiny dlazba,menene stare zarubne za drevene oblozky

v celom byte nove dvere, vchodové dvere bezpečnostne securido, okna plastové, vlastný plyn, kotol na vykurovanie aj ohrev vody. Náklady na bývanie sú 46 € plyn, 52 € elektrika, 21 € fond opráv a každé 3 mesiace sa platí vodne a stočné cca 40 €. Byt sa nachádza v Ružomberku, Stará Černová.

Dobrý deň,
 
Vo všeobecnosti je veľmi ťažké určiť trhovú cenu nehnuteľnosti bez jej obhliadky. Preto moje odporúčanie je, aby ste kontaktovali pracovníka Realitnej kancelárie, ktorý cenu stanoví po obhliadke bytu.
 
Počet izieb nie je najdôležitejší udaj, tým je výmera bytu.
 
V Starej Černovej sme za posledne 3 roky nepredali žiadny byt, preto „od stola“ sa odhad robí veľmi ťažko. Môže sa pohybovať medzi 25 – 55.000,-€.


Aky doklad moze mat kupujuci pri kupe pozemku, ak plati predavajucemu v hotovosti, a to az po povoleni katastra na vklad?

Dobrý deň, 

Vami uvedený spôsob úhrady kúpnej ceny predávajúcemu nie často používaný a ani štandardný. Napriek tomu odpoveď na Vašu otázku závisí od skutočnosti uvedených v Kúpnej zmluve, ktorú ste s predávajúcim uzatvorili.
Štandardne sa kúpna cena uhrádza na účet určený kupujúcim v kúpnej zmluve. V takomto prípade je pre kupujúceho dokladom prevodný príkaz (pri prevode), resp. vkladový lístok (pri vklade v hotovosti na účet predávajúceho).
Výplata akejkoľvek časti kúpnej ceny predávajúcemu v hotovosti je dnes už minulosťou! Všetky finančné operácie prebiehajú bezhotovostne. Hlavným dôvodom je ich jednoznačnosť a nespochybnitelnost, čo ale môže byt problémom pri hotovostnej výplate.
Vo Vašom prípade sa už asi výplata na bankový účet predávajúceho zrealizovať nebude dať, preto odporúčame aby predávajúci potvrdil prijem Kúpnej ceny na nejakom písomnom potvrdení, resp. vyhlásení, kde by najistejšie bolo jeho podpis overiť pred notárom.
Pre budúcnosť Vám odporúčam vyhľadať pri kúpe či predaji nehnuteľnosti Realitnú kanceláriu – kľudne iba za účelom prípravy právneho servisu (ak už mate kupujúceho, resp. predávajúceho). Predídete tak podobným problémom, ktoré pri profesionálnom uzatvorení predaja nehnuteľnosti nenastanú.
 

Chcel by som predať svoj byt. Čo ak bude kupujúci financovať kúpu bytu cez úver v banke? Ako mi dokáže Vaša RK SPIRIT garantovať, že sa dostanem k svojim peniazom?

Financovanie kúpi bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru je trošku odlišný. Tento spôsob úhrady kúpnej ceny je v súčasnosti pre predávajúceho často výhodnejší v tom, že sa k peniazom za svoju nehnuteľnosť dostane ešte skôr ako v prípade výplaty v hotovosti. Pri väčšine úverov totiž dokáže banka realizovať čerpanie úveru už po zriadení plomby na liste vlastníctva, ktorú kataster zapíše na základe podaného návrhu na vklad záložného práva v prospech financujúcej banky (za predpokladu, že Zmluvu o zriadení záložného práva uzatvára s bankou ešte predávajúci).

Treba povedať, že tomu nebolo vždy tak. Ešte pred pár rokmi trvalo uvoľnenie čerpaného úveru bankou podstatne dlhšie a preto sa predávajúci ku kúpnej cene dostával oveľa neskôr... Pri obchodoch financovaných prostredníctvom úveru a realizovaných RK SPIRIT je postup predaja nehnuteľnosti (od okamihu ako boli dohodnuté finálne podmienky predaja) nasledovný:

1) Kupujúci zloží zábezpeku 5.000,- € a podpíše s RK SPIRIT tzv. Rezervačnú zmluvu (v RK SPIRIT sa táto zmluva volá Dohoda o použití zábezpeky).

2) Kupujúci s pomocou RK SPIRIT zabezpečí vyhotovenie znaleckého posudku kupovanej nehnuteľnosti.

3) Banka schváli definitívne podmienky čerpania úveru kupujúceho.

4) RK SPIRIT pošle predávajúcemu aj kupujúcemu návrh kúpnej zmluvy, ktorý obe strany schvália.

5) Kupujúci uzatvorí s bankou zmluvu o úvere.

6) Predávajúci uzatvorí s bankou zmluvu o zriadení záložného práva.

7) Kupujúci podá návrh na vklad záložného práva v prospech financujúcej banky na príslušnú správu katastra nehnuteľností.

8) Zmluvné strany uzatvoria kúpnu zmluvu.

9) Kataster zriadi na liste vlastníctva plombu na základe podania návrhu na vklad záložného práva v prospech financujúcej banky na príslušnú správu katastra nehnuteľností.

10) Banka uvoľní z úveru druhú splátku kúpnej ceny (kúpna cena mínus zábezpeka 5.000,- €) na účet predávajúceho.

11) RK SPIRIT podá návrh na vklad vlastníckeho práva na príslušnú správu katastra nehnuteľností.

12) Kataster nehnuteľností rozhodne o zriadení záložného práva v prospech financujúcej banky.

13) Kataster nehnuteľností rozhodne o zmene vlastníka, ktorým sa stane kupujúci.

14) RK SPIRIT vyplatí prvú splátku kúpnej ceny (zábezpeku) predávajúcemu.


Chcel by som predať svoj byt. Kedy mi kupujúci vyplatí kúpnu cenu? Dostanem svoje peniaze už po podpise kúpnej zmluvy, alebo až keď sa stane kupujúci vlastníkom bytu?

Výplata kúpnej ceny pri predaji nehnuteľností je trošku zložitejšia ako pri predaji iného tovaru. Problém určenia správneho termínu jej vyplatenia tkvie v skutočnosti, že nehnuteľnosti a práva k nim vedené sú evidované na katastri nehnuteľností. Katastru nehnuteľností trvá zápis vzniku, zmeny alebo zániku práv k nehnuteľnostiam nejaký čas (štandardne 30 – 60 dní). Predávajúci by najradšej prevzal kúpnu cenu už pri podpise kúpnej zmluvy. Kupujúci naopak by chcel peniaze vyplácať predávajúcemu až po zapísaní zmeny vlastníckeho práva na liste vlastníctva.

Samozrejme riešenie tohto problému existuje. Naše právo pozná inštitút úschovy. Ten spočíva v tom, že kupujúci vyplatí kúpnu cenu do úschovy nezúčastnenej strany, ktorá zabezpečí prijatie kúpnej ceny do úschovy od kupujúceho a tiež jej transparentné vyplatenie predávajúcemu po zapísaní vlastníckeho práva v prospech kupujúceho.

V RK SPIRIT si môžu kupujúci a predávajúci zvoliť úschovu notársku, v banke (tzv. realitný akreditív) alebo na zábezpekovom účte RK SPIRIT. Prvé dve možnosti, notár aj banka, sú spoplatnené. Tretia možnosť (úschova v RK SPIRIT) je bezplatná. Bez ohľadu na Vami zvolenú variantu zabezpečí úschova ochranu oboch zmluvných strán pred svojvôľou niektorého z účastníkov zmluvy. V prípade úspešného prevodu vlastníckeho práva na kupujúceho vyplatí uschovávateľ celú kúpnu čiastku predávajúcemu. Naopak v prípade, že sa prevod vlastníckeho práva neuskutoční do stanoveného času, poprípade sa uskutoční s neplánovanými obmedzeniami pre kupujúceho (napr. záložné právo, s ktorým kupujúci nemá nič spoločné), je uschovávateľ povinný vrátiť kúpnu cenu kupujúcemu.

Pri obchodoch financovaných v hotovosti a realizovaných RK SPIRIT, je postup predaja nehnuteľnosti (od okamihu ako boli dohodnuté finálne podmienky predaja) nasledovný:

1) Kupujúci zloží zábezpeku 5.000,- € a podpíše s RK SPIRIT tzv. Rezervačnú zmluvu (v RK SPIRIT sa táto zmluva volá Dohoda o použití zábezpeky).

2) RK SPIRIT pošle predávajúcemu aj kupujúcemu návrh kúpnej zmluvy, ktorý obe strany schvália.

3) Zmluvné strany uzatvoria kúpnu zmluvu.

4) Kupujúci doplatí zvyšok kúpnej ceny (kúpna cena mínus zábezpeka 5.000,- €) do úschovy.

5) RK SPIRIT podá návrh na vklad vlastníckeho práva na príslušnú správu katastra nehnuteľností. Kataster nehnuteľností rozhodne o zmene vlastníka, ktorým sa stane kupujúci.

7) Uschovávateľ vyplatí kúpnu cenu predávajúcemu.

Tento postup garantuje kupujúcemu, že sa stane skutočným vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti, pričom neriskuje svoje financie. Ak by totiž kataster z akéhokoľvek dôvodu o prevode vlastníckeho práva v prospech kupujúceho nerozhodol, uschovávateľ mu všetky peniaze vráti. Tento postup garantuje predávajúcemu, že nepríde o svoju nehnuteľnosť a dostane sa k svojim peniazom za predávanú nehnuteľnosť.

Tu je aj odpoveď na Vašu poslednú otázku, hlavne však body 3, 4 a 5 postupu v tomto poradí. Odpovede na Vaše prvé dve otázky sú v tomto postupe v bodoch 1, 4 a 7. Trošku odlišný je tento postup v prípade, že kupujúci financuje kúpu bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru. Tento spôsob úhrady kúpnej ceny je v súčasnosti pre predávajúceho často výhodnejší v tom, že sa k peniazom za svoju nehnuteľnosť dostane ešte skôr ako v prípade výplaty v hotovosti. Pri väčšine úverov totiž dokáže banka realizovať čerpanie úveru už po zriadení plomby na liste vlastníctva, ktorú kataster zapíše na základe podaného návrhu na vklad záložného práva v prospech financujúcej banky (za predpokladu, že Zmluvu o zriadení záložného práva uzatvára s bankou ešte predávajúci). Treba povedať, že tomu nebolo vždy tak. Ešte pred pár rokmi trvalo uvoľnenie čerpaného úveru bankou podstatne dlhšie a preto sa predávajúci ku kúpnej cene dostával oveľa neskôr...


paní SILVIA: predaj 2 izboveho bytu

Dobrý den, paní Silvia, můžete prosím vaši otázku blíže specifikovat? Aby vám mohl náš obchodní ředitel adekvátně odpovědět, potřebujeme konkrétní dotaz. Děkujeme.

Dobrý deň, mám záujem predať stavebný pozemok vo Veľkej Lomnici v bezprostrednej blízkosti golfového areálu Black Stork. Ako mám postupovať? Ďakujem. Vertaľová

Veľká Lomnica je výborná lokalita, cenu tam však negatívne ovplyvňuje vysoký počet stavebných pozemkov, ktoré sú aktuálne na predaj. Preto rada, ktorú dostanete od realitného obchodníka, bude závisieť od viacerých faktorov (výmera, tvar, susedia, inžinierske siete, územný plán, cena, za ktorú by ste radi pozemok predali...). V závislosti od týchto faktorov môže byť reálna cena z veľmi širokého spektra. Odporúčam Vám obrátiť sa na niektorú realitnú kanceláriu zameranú na región Tatier (najlepšie na popradskú pobočku RK SPIRIT - Námestie sv. Egídia 97/42, budova ONYX - bývalá DRUŽBA, tu Vám viem kvalitu služieb garantovať :-)), kde Vám poradia čo a akým spôsobom je potrebné pre predaj Vášho pozemku urobiť.


Dobrý deň, mám záujem predať byt v osobnom vlastníctve v LM- Podbreziny. Predaj chcem riešiť cez sprostredkovateľskú zmluvu. Môžete mi upresniť mechanizmus spustenia predaja cez Vašu realitnú kanceláriu? ďakujem Žabka

Spolupráca vyzerá nasledovne: Vezmite si dokumenty, čo k bytu máte a príďte aj s nimi do našej pobočky v Liptovskom Mikuláši (Belopotockého 2). Tam sa porozprávajte o tom, čo a za akých podmienok pre predaj Vášho bytu dokážeme urobiť. V prípade, že sa Vám to bude páčiť, si náš realitný obchodník Váš byt obhliadne a dôkladne nafotí. Potom pripraví sprostredkovateľskú zmluvu, ktorá bude upravovať čo a za akých podmienok môže RK SPIRIT s Vaším bytom zrealizovať. Po jej uzatvorení (podpísaní) zaradíme Váš byt do našej ponuky a ponúkneme ho všetkým záujemcom z našej databázy, zaradíme ho do ponuky na našej webstránke www.rkspirit.sk, (aj na www.reality.sk a www.topreality.sk) a snažíme sa ho za dopredu dohodnutých podmienok predať. Po úspešnom výsledku sprostredkovania (predaji Vášho bytu, dotiahnutí zmlúv a povolení vkladu vlastníckeho práva na nového majiteľa) Vám vyfakturujeme dopredu dohodnutú províziu.


Dobrý deň, chcela by som vedieť, aká je reálna trhová cena dvojizbového bytu s balkónom, výmera 50 m2, na nábreží pri cintoríne, bytový dom je zateplený. Daná nehnuteľnosť je v dezolátnom stave, má demontované celé jadro, kuchynskú linku, linoleá, šatník.

Určenie reálnej trhovej ceny je častou otázkou, s ktorou sa na nás zákazníci obracajú. Odpovedať sa dá všeobecne (v prípade ako je tento Váš, kedy nám byt opíše napr. jeho majiteľ) alebo konkrétne a presne (vtedy ak byt obhliadne realitný obchodník). V tom prvom prípade je odpoveďou dosť široké cenové rozpätie (vo Vašom prípade je to medzi 28.000,- € a 38.000,- €), v tom druhom prípade môže realitný obchodník RK SPIRIT využiť skúsenosti a určiť reálnu trhovú cenu tzv. komparatívnou metódou (t.j. porovnaním s inými bytmi predanými v poslednom období v danej lokalite, v podobnom stave ako obhliadaný byt). Aj pri zrekonštruovaných bytoch môžu byť náklady diametrálne sa líšiace v závislosti od kvality použitých materiálov a technologických riešení. Len pre ilustráciu, k dnešnému dňu sa v ponuke RK SPIRIT nachádza 2-izbový byt v okrese Liptovský Mikuláš za cenu 24.000,- €, ale i za 75.000,- €... Ak potrebujete presnejší odhad reálnej trhovej ceny Vášho bytu, odporúčam Vám navštíviť našu liptovskomikulášsku pobočku (Belopotockého 2), kde Vám naši obchodníci určite radi pomôžu.


Zamýšľam predať byt zdedený po starých rodičoch. Aká je výška provízie Vašej Realitnej kancelárie RK SPIRIT čo všetko je v nej zahrnuté? Platím Vám niečo aj v prípade ak sa nehnuteľnosť nepredá?

Výška provízie RK SPIRIT je 3 až 7 % z realizovanej kúpnej ceny nehnuteľnosti. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia kúpna cena nehnuteľnosti, tým nižšia je provízia (percentuálne). Ak je napríklad Váš byt drahší ako 50.000,- €, provízia RK SPIRIT bude menej ako 5% jeho ceny. Provízia našej RK SPIRIT zahŕňa najmä: • náklady na prezentáciu nehnuteľnosti na webových stránkach www.reality.sk a www.rkspirit.sk (prípadne i na www.topreality.sk), • náklady na prezentáciu nehnuteľnosti na prezentačných nástenkách a výkladoch RK SPIRIT, prípadne i v časopise RK SPIRIT, • komunikáciu o ponúkanej nehnuteľnosti so všetkými zákazníkmi z databázy RK SPIRIT, ktorý podobnú nehnuteľnosť hľadajú, • manažovanie a realizáciu obhliadok nehnuteľnosti s potenciálnymi kupujúcimi, • pravidelné a mimoriadne reporty informujúce predávajúceho o postupe predaja, • vyhľadanie kupujúceho, • pomoc kupujúcemu so zabezpečením financovania kúpy, • právne služby (kúpna zmluva, zmluva o budúcej kúpnej zmluve, návrh na vklad vlastníckeho práva, splnomocnenia, úschova kúpnej ceny, prípadne nájomná zmluva s preberacím protokolom), • zastupovanie v katastrálnom konaní. V prípade, že sa nehnuteľnosť nepredá neplatíte nám nič. Všetky vyššie uvedené činnosti financuje RK SPIRIT a návrat týchto prostriedkov je jej podnikateľským rizikom.

Nehnuteľnosť, ktorú chcem predať, je zaťažená záložným právom? Je možné predať ju? Aký je postup?

V dnešnej dobe sa podobný problém vyskytuje dosť často. Banka, exekútor alebo veriteľ má na zabezpečenie svojej pohľadávky na Liste vlastníctva k nehnuteľnosti zapísané záložné právo. Samozrejme kupujúci chce kúpiť iba „čistú“ nehnuteľnosť, t.j. bez záložných práv vedených v prospech tretej osoby. Žiadna banka ani iný veriteľ nemajú problém zabezpečiť „odťaženie“ Vašej nehnuteľnosti vystavením tzv. kvitancie a jej doručením na kataster nehnuteľností ak im pohľadávku vedenú voči Vám vyrovnáte. A tu býva obyčajne problémom z akých prostriedkov sa dlh vyrovná. Predávajúci obyčajne takou hotovosťou nedisponuje, kupujúci z pochopiteľných dôvodov vyrovnávať cudzie dlhy odmieta... Samozrejme Váš problém má riešenie! RK SPIRIT skoordinuje prevod vlastníckeho práva, vyrovnanie dlhu predávajúceho a výmaz záložného práva tak, že kupujúci nič neriskuje a predávajúci si nemusí požičiavať na vyplatenie starších dlhov. Pre podrobnejšie informácie kontaktujte ktoréhokoľvek realitného obchodníka v pobočkách RK SPIRIT.

Nenašli ste odpoveď na vašu otázku? Vyplňte prosím formulár pod textom a my sa vám obratom ozveme. Vaše dotazy zodpovedajú kompetentné osoby, s bohatými skúsenosťami v oblasti trhu s nehnuteľnosťami.

Úvod Vyhľadávanie Poradňa Kontakt Pre investorov Ochrana osobných údajov Zaregistrujte sa Copyright © 2010, RK SPIRIT, s.r.o.